W projektach podłączenia budynku do kanalizacji możemy znaleźć kientę albo studzienke, warto wiedzieć, jaka jest różnica między tymi dwoma różnice.
Przyłączenie kanalizacji powinno być zrobione w taki sposób, aby ułatwić spadanie do zbiorczej kanalizacji.
Kineta jest to dolny element studni kanalizacyjnej wyprofilowany w kształcie, obudowa może być stworzona z betonu lub tworzywa sztucznego. W praktyce możemy nazwać kinetą studnie kanalizacyjne, które posiadają średnie do 600 mm. Większego rodzaju studnie z kręgów betonowych posiadają funkcje zbiorcze.
Kineta może zostać umieszczona na terenie nieutwardzonym, przy tym zajmuje niewiele miejsca. Kinety, które są przyłączone do budynku, posiadają rury o średnicy 315 mm, tego typu rozwiązanie montowane jest na posesji. Studzienki kanalizacyjne z kinetą może służyć do zabezpieczenia budynku przed zalaniem.
Studnie zrobione z betonowych kręgów lokalizowane są w pasie drogowym, pobierają ścieki z wielu obiektów.
Niepozorny, acz niezbędny element placu budowy
Jakie studnie kanalizacyjne mamy do wyboru
Tradycyjne studnie kanalizacyjne mogą być w kilku rodzajach. Na trasach, gdzie następuje załamanie przepływu połączenia kanalizacyjnego, należy wybrać studzienki kanalizacyjne przelotowe. Jeśli zależy, nam, aby połączyć kilka odpływów kanalizacji w jedną studzienkę, która odprowadzi ścieki do zbiornika zbiorczego, warto wybrać studzienki połączeniowe. Jeśli szukamy sposoby, aby połączyć przewody odprowadzające ścieki z różnej wysoki, dobrym rozwiązaniem będą studzienki kaskadowe.